Najnowsze
Aktualności
Wycieczka do Klockowni w Ełku
14 czerwca 2018r. dzieci z klasy IIA, IIB, IIIB ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kalinowie pojechały na wycieczkę autokarem szkolnym do Klockowni w Ełku. Podczas pobytu w Klockowni dzieci mogły układać różne budowle z plastikowych klocków, bawić się klockami LEGO, układać różne Puzzle oraz konstruować różne pojazdy na zajęciach z robotyki. Po wykonaniu pojazdów zaopatrzonych w silniki elektryczne była ich prezentacja. Następnie pojazdy te rywalizowały z sobą na ringu, który z pojazdów zepchnie przeciwnika. Wszystkie pojazdy miały swoje nazwy wymyślone przez dzieci, które je konstruowały. Podczas rywalizacji były duże emocje wśród konstruktorów, bo chodziło tu o wygrana bitwę. Wszystkim uczestnikom dopisywała dobra zabawa i wesoły humor oraz zadowolenie.
Wycieczka do banku
W dniu 15 czerwca 2018 r., klasa II B ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kalinowie wraz z wychowawcą Jackiem Supronowiczem udały się na wycieczkę do Banku Spółdzielczego w Ełku, Oddział w Kalinowie. Na miejscu podczas pobytu pracownicy banku zapoznali dzieci z pracą urzędników i co się znajduje w środku. Mogły też spróbować przeliczyć banknoty na elektronicznym urządzeniu do liczenia o różnym nominale. Zwiedziły pomieszczenia w którym znajduje się bankomat od strony wewnętrznej, jak również biuro w którym pracują urzędnicy banku. Na koniec spotkania uczestnicy wycieczki otrzymali od pracowników banku pamiątkowe długopisy, opaski odblaskowe i kolorowe balony z logo Banku Spółdzielczego. W drodze powrotnej do szkoły udaliśmy się na lody do pobliskiego sklepu spożywczego w Kalinowie.
„Szkolny Wieczorek Filmowy”
Ósmego czerwca 2018r. w naszej szkole odbył się „Wieczorek Filmowy”, w którym wzięli udział uczniowie klas VII i oddz. gimnazjalnych oraz nauczyciele czuwający nad prawidłowym przebiegiem tego niecodziennego wydarzenia. Podczas spotkania panowała niezwykle miła atmosfera, uczniowie (więcej dziewcząt, niż chłopców) byli bardzo pozytywnie nastawieni do wszelkich pomysłów, chętnie brali udział w różnego rodzaju konkursach, które odbywały się w przerwach między filmami. Zaskoczyła nas ich szczera chęć do współpracy i zabawy. Trudność sprawiło nam odpowiednie zaciemnienie pomieszczenia, w którym odbywało się oglądanie filmów. Tego dnia była piękna pogoda, do późnych godzin wieczornych świeciło słońce, więc przez zasłonięte (na różne sposoby) okna przebijały promienie i nie można było uzyskać należytego klimatu J. W związku z powyższym kolejne takie spotkanie zaplanujemy w okresie jesienno-zi
Sprawozdanie z „zielonej lekcji”
„Zielona lekcja” po terenie Gminy Kalinowo odbyła się 08 czerwca 2018r. Uczestnikami wyjazdu byli uczniowie klas drugich gimnazjum. Łącznie udział w wycieczce zadeklarowało 33 uczniów, nad którymi opiekę sprawowały: Ewa Krysztofik, Ewa Wiszenko-Bednarowicz, Renata Kłoczko. W programie „zielonej lekcji” znalazła się, między innymi, historia Ełckiej Kolei Wąskotorowej. Uczniowie poznali historię miejscowości na trasie wycieczki oraz elementy gwary mazurskiej. Mieli też możliwość obserwacji elementów architektury mazurskiej; wysłuchali informacji o stroju Mazurów a następnie rozwiązywali z tym związany quiz. Podczas trwania „zielonej lekcji” uczniowie doskonalili również umiejętność posługiwania się mapą topograficzną. Mieli możliwość weryfikowania obiektów przedstawionych na mapie z obiektami w terenie w okolicy Jeziora Nieciecze. Poznali genezę jeziora, charakteryzowali ukszta
Święto Szkoły
23 maja 2018r. uroczyście obchodziliśmy urodziny naszej patronki – Marii Konopnickiej. Z tej okazji gościliśmy w naszych szkolnych progach: Wójta Gminy Kalinowo – Pana Andrzeja Bezdzieckiego, Sekretarza Gminy Kalinowo – Pana Mariusza Klepackiego, Przewodniczącego Rady Gminy – Pana Mieczysława Głębockiego, proboszcza Alberta Interewicza, przedstawicieli Zespołu Obsługi Szkół, emerytowanych nauczycieli, przewodniczącą Rady Rodziców- Panią Marzenę Borkowską oraz rodziców.
Wycieczka do Wrocławia i Błędnych Skał
21 maja 2018 r. trzydziestojednoosobowa grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej w Kalinowie wyjechała na 3- dniową wycieczkę, która była zakończeniem projektu związanego z obchodami 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości Polski.Zasadniczym celem zajęć edukacyjnych było wdrażanie uczniów do aktywnego uczestnictwa w obchodach 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości, poznanie miejsc historycznych ( Radzymin – miejsce bitwy warszawskiej z 1920 roku) i kulturalnych (Panorama Racławicka - dzieło przedstawiające jedną z czołowych bitew powstania kościuszkowskiego) oraz miejsc związanych z przeszłością ojczyzny – Radzymin, Wrocław i Błędne Skały).Pierwszego dnia uczniowie zwiedzali Ogród Japoński, Afrykarium i Ogród Zoologiczny we Wrocławiu. Następnego wybrali się do labiryntu w Błędnych Skałach i Szczelińca. Wielką frajdą było pokonanie 919 metrów n.p.m. i podziwianie wspaniałej panoramy, wł
. „ O KAŻDEJ PORZE KLESZCZ UKŁUĆ CIĘ MOŻE”.
Dnia 17 maja 2018r. dzieci z klas trzecich uczestniczyły w zajęciach pt. „ O KAŻDEJ PORZE KLESZCZ UKŁUĆ CIĘ MOŻE”. Zajęcia prowadzone były przez studentki Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach, rozwiązywały różne zadania, a także przedstawiały swoją wiedzę na temat kleszczy. Temat kleszczy jest bardzo ważny, ponieważ poprzez ukąszenie zarażonego kleszcza mogą pojawić się zagrażające człowiekowi choroby głównie są to: Borelioza i Kleszczowe Zapalenie Mózgu. Dzieciaki po zajęciach wiedziały jak postępować w przypadku ukłucia przez kleszcze, znały choroby przenoszone przez kleszcze oraz znały sposoby zapobiegania ukłucia przez kleszcze. Każde dziecko dodatkowo dostało ulotki i komiks utrwalające nabytą wiedzę. Nowe informacje miały przekazać w specjalnej ulotce dla rodziców oraz dla kolegów, koleżanek, rodzinie.
VI Gminny Konkurs Ekologiczny
25 kwietnia 2018 r. w Szkole Podstawowej w Sypitkach odbył się VI Gminny Konkurs Ekologiczny pod nazwą „Wiem, czym oddycham – z ekologią za pan brat”.W konkursie wzięły udział cztery sześcioosobowe drużyny uczniów ze szkół podstawowych z terenu gminy Kalinowo. W konkursie wzięli udział uczniowie z klas I – VI. Naszą Szkołę Podstawową im. Marii Konopnickiej w Kalinowie reprezentowali: Lena Kaca z klasy I, Hubert Borkowski z klasy II, Michalina Werno z klasy III, Zuzanna Łozowska z klasy IV, Julia Borkowska z klasy V oraz Krystian Kukliński z klasy VI. Pierwszym zadaniem konkursowym był test wiedzy z zakresu ekologii i szeroko rozumianych zagadnień dotyczących zanieczyszczenia powietrza, monitorowania jego stanu i sposobów ochrony. Pozostałe zadania miały głównie charakter umiejętności praktycznych, z którymi dzielnie zmagały się drużyny. Odgadywano hasła, rozwiązywano rebusy, montowano „f
Szachy w naszej szkole
Zebrania z rodzicami
W dniu 10 maja (czwartek) odbędą się zebrania rodziców z wychowawcami klas. Klasy 0-III o godz. 15.00, klasy IV-VII i II-III gimn. o godz. 15.30.
PROGRAM „ LABORATORIUM”
W ramach realizacji Programu Wspomagania Uczniów w Wyborze Zawodu „Laboratorium ” w marcu uczniowie III klas gimnazjalnych naszej szkoły odwiedzili dwa zakłady pracy: „Prodeko- Ełk” Spółka z.o.o oraz PGE Dystrybucja S.A Oddział Białystok Rejon Energetyczny Ełk.
Firma Prodeko – Ełk zajmuje się produkcją urządzeń i konstrukcji ze stali nierdzewnych, kwasoodpornych oraz z aluminium na wyposażenie oczyszczalni ścieków. Uczniowie zostali przyjęci przez „Mistrza zmiany” , który bardzo profesjonalnie zapoznał ich ze specyfiką firmy oraz przedstawił następujące zawody: operator robota spawalniczego, operator pracy krawędziowej CNC, operator centrum frezarskiego CNC, tokarz. Duże wrażenie na wszystkich zrobiło wyposażenie firmy w nowoczesny sprzęt, organizacja pracy i panująca miła atmosfera wśród pracowników. Również firma PGE stanęła na wysokości zadania, ponieważ uczniowie zostal
WYJAZDOWA LEKCJA FIZYKI
W sobotę 7 kwietnia 2018 roku pięć uczennic klasy IIa oddziału gimnazjalnego naszej szkoły (które w tym roku szkolnym realizują projekt edukacyjny z fizyki) wybrały się wraz z opiekunem projektu p. Magdaleną Skorską - Sierotko oraz ze swoją wychowawczynią p. Edytą Mikołajczyk do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Dni wolne od zajęć dydaktycznych
W dniach 18-20 kwietnia 2018r. (środa-piątek) uczniowie nie mają zajęć dydaktycznych. W tych dniach uczniowie klas III gimnazjum piszą egzamin.
Następne dni wolne od zajęć dydaktycznych: od 30 kwietnia - 5 maja oraz 1 i 18 czerwca 2018r.
Wielkanoc 2018
Rodzicom i uczniom życzymy
Zdrowych, Pogodnych Świąt Wielkanocnych,
pełnych wiary, nadziei i miłości.
Radosnego, wiosennego nastroju,
serdecznych spotkań w gronie rodziny
i wśród przyjaciół oraz wesołego "Alleluja"Dyrekcja i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Kalinowie
Zapisy do oddziałów przedszkolnych i klas I.
Uprzejmie informujemy, iż rozpoczęła się rekrutacja do oddziałów przedszkolnych i klas I w Szkole Podstawowej im. M. Konopnickiej w Kalinowie. Zapisy będą dokonywane w dniach: 05-23.03.2018r. 1. Pani Wicedyrektor Lucyna Zawadzka-Andruszkiewicz i Pani Pedagog Renata Baturo (do oddziałów przedszkolnych w Kalinowie) 2. Pani Grażyna Wysocka (do oddziału przedszkolnego w Wysokiem ) 3. Pani Dorota Krawczuk (do klasy I).
Wiosna w Robotolandii
23 marca 2018r w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kalinowie świętowano przybycie Wiosny. Z tej okazji został przygotowany pokaz mody dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I-III pt. „Wiosna w Robotolandii”. W pokazie wzięło udział 34 dzieci. Dziewczynki przebrały się za kolorowe wiosny, a chłopcy za silnych robotów. Podczas pokazu mody przeprowadzono konkurs na przebranie. Komisja miała BARDZO trudne zadanie wyłonienia laureatów. Wszystkie przebrania były starannie przygotowane, co pokazało jak wielki potencjał kreatywności jest w dzieciach i rodzicach Naszej szkoły, za co jesteśmy wdzięczni. Wychodząc w swoim przebraniu na wybieg, dzieci wykazały się wielką odwagąi wszystkie były zwycięzcami.
Wyróżniono 10 osób: Marcela Owczarza, Patrycję Łubę, Ksawerego Olszewskiego, Filipa Maksimczyka, Filipa Rusewicza, Angelikę Dziejkało, Kornelię Żuk, Rafała Szumskiego, Wik
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 marca 2011 r. po raz pierwszy w Polsce obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Projekt ustawy wprowadzającej nowe święto państwowe zgłosił prezydent Lech Kaczyński w 2009 r. Po jego śmierci, dopiero po apelu fundacji "Polska się upomni", 3 lutego 2011r. parlament ją przyjął „w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".
W hołdzie Niezłomnym –Wyklętym
Niecodzienną, wyjątkową formą obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest organizowany od 2013 r. Bieg Pamięci „Tropem Wilczym”. Tegoroczna, 6. edycja Biegu „Tropem Wilczym” jest wyjątkowa, ponieważ odbywa się w roku, w którym świętujemy 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
Spotkanie wolontariuszy Kół Caritas
Dnia 16 lutego 2018 r. odbyło się spotkanie regionalne wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas z terenu Diecezji Ełckiej w Centrum Dydaktyczno-Oświatowym w Ełku. Poprowadziła je mgr inż. Karolina Wodzyńska pochodząca z Radziej k. Węgorzewa, wolontariuszka „Międzynarodowego Wolontariatu Don Bosco”, która przez rok pracowała jako wychowawca w Domu Dziecka św. Antoniego w Kapshagay na misji w Kazachstanie. W spotkaniu wzięło udział ponad 150 młodych członków SKC wraz ze swoimi opiekunami, w tym 3 osoby z naszej szkoły wraz ze Opiekunem SKC.
Pani Karolina opowiadała swoją historię związaną z podjęciem decyzji o podjęciu przygotowań do wyjazdu na misje, pomimo sprzeciwu najbliższych. Podczas studiów w Warszawie spotkała Księży Salezjanów, którzy wzorując się na myśli swojego założyciela – św. Jana Bosko, kształtują młode serca zdolne do niesienia Ewangelii aż po krańce ziemi. Mówiła, że praca
ŚLADAMI WIELKICH POLSKICH POSTACI
Uczniowie klas VII oraz II odziałów gimnazjalnych Naszej Szkoły w dniu 19 lutego 2018 roku wybrali się na wycieczkę przybliżającą wielkie polskie postacie. Myślą przewodnią wycieczki było zainspirowanie młodzieży do poznawania historii naszych przodków i czerpania przykładu z niezłomności ich postaw oraz integracja środowiska szkolnego.